שיטת L.E.A.P

Listen, Engage, Articulate, Persuade

הדרך למילים שמשנות

שיטת LEAP היא שיטה שפיתחתי על-מנת לתת למתחרים שאימנתי יתרון תחרותי ואת מלוא הכלים להצלחה. חשוב מכך, על-מנת לתת ללקוחות שלי - שהם אנשים ונשים אינטלגינטיים אך אינם דיבייטורים משופשפים, בהכרח - את הכלים הפרקטיים ביותר והקלים ביותר ליישום על-מנת לתקשר ביעילות ולשכנע בקונטקסטים שחשובים להם.

4 עקרונות
הבסיס לשכנוע

Listen, Engage, Articulate, Persuade

Listen

בין אם מדובר בויכוח, דיון או פיצ', לא ניתן לשכנע מבלי להקשיב לצד השני באמת. מה הם הבינו? על מה הם חולקים? ועם מה אולי הם בעצם מסכימים? - כל אלה קריטיים כדי שנדבר לעניין, נייצר אווירה נעימה, ונביא לתוצאות. נבין כיצד להקשיב אקטיבית, להכיר בעמדה המדויקת שמולנו, ולהגיב בזמן אמת.

Engage

כמעט תמיד יש ליריבים שלנו דברים הגיוניים וחכמים לומר, אבל זה עדיין לא אומר שהם מנצחים בוויכוח. החוכמה היא להתמודד עם היריבים בגירסתם החזקה. נשאף תמיד "לחתור למגע" עם הטיעונים של הצד השני - להפריך אותם או לשקול מולם, אך לעולם לא להתעלם מהם. נרצה אפילו לצפות מראש התנגדויות או תגובות אפשריות ונשלב התייחסויות אליהם מראש בכל פרזנטציה או נאום.

Articulate

שכנוע אמיתי הוא מבוסס מציאות, מוסבר ומנומק, קל להבנה, וספציפי. ניסוחים ברורים בשפה פשוטה טובים בהרבה ממושגים מפוצצים אך מסר קריפטי. בחירת מילים נכונה משפיעה על הבהירות, הזכירות והאימפקט של המסר. ההבניה של הרעיונות שלנו חשובה לא פחות לרהיטות הדיבור. נלמד כיצד לבנות טיעונים מוכחים, מנותחים ומרגשים; כיצד לצקת אותם למבנה הגיוני ומסודר; וכיצד לבטא את עצמנו באופן מדויק.

Persuade

היעד הנכסף אליו נגיע אחרי שניישם את השלבים הקודמים. הרבה פעמים זה יתחיל ב-"וואלה, יש בזה משהו" מבני שיחתנו או מהקהל, וימשיך בנכונות, התלהבות והתגייסות לצידנו. 

הצורך

כבר בעודי דיבייטורית תחרותית, ראיתי שלימודי הדיבייט נסמכים בעיקר על הוראה מצוינת של מיומנויות הבסיס הרטוריות, אך רכישה של כישורים מתקדמים היא תולדה של אימון במשך שנים, כישרון ותפיסה אינטואיטיבית תוך כדי ניסוי וטעייה.

יתרה מזאת, היכולת לתרגם את ההצלחה בדיבייט לסיטואציות אחרות בחיים - פרזנטציה מקצועית, מו"מ, ראיון עבודה, ניהול פגישות, או אפילו ויכוח ספונטני בחיים האמיתיים - לא באמת נלמדת באופן רשמי וממוקד.

חמושה בהבנה זו הוספתי לגוף הידע הקיים שיעורים ומודלים שמבוססים על הניסיון העשיר והצלחות העבר שלי. הפכתי מה שהוא אמנות וכישרון מולד אצל הדוברים הטובים ביותר לתבניות ונוסחאות סדורות שכל אחד יכול ליישם. זיקקתי את העקרונות שביסוד הנאומים והטיעונים הכי משכנעים באופן כללי, ושכללתי דרכים ללמד אותם גם כשהיעד הוא לא הכרעה או הכנעה של יריב, אלא הגעה לאמת, קבלת החלטות או הנעה לפעולה. בניתי תרגולים ייחודיים וסימולציות תקשורת בעולם העסקי, היזמי, הפוליטי ובכלל. 

לצד זה, השארתי את האלמנטים החד-פעמיים, הקסם שלא ניתן לשכפל שקורה במפגש. פידבק ממני נותר רכיב חשוב בעל ערך מוסף ייחודי. הוא יותאם תמיד למה שקורה בזמן אמת עם עצות לשיפור עצמי. הנאומים, הפרזנטציות, והטיעונים, מתבססים כולם על הרעיונות שלכם. הפרסונה שלכם היא שעומדת במרכז ההבמה ואותה נעצים לסגנון עמידה מול קהל שהכי נוח לכם איתו. 

וכל השאר היסטוריה

התוצאה
עכשיו, כל אחד יכול

8 הנחות היסוד
בבסיס השיטה

מילים משנות. הלשון שלנו אוצרת בתוכה כוח מדהים. כשאומרים את הדבר הנכון בזמן הנכון נפתחות דלתות ונוצרות הזדמנויות. רק צריך ללמוד איך.

המסרים המשפיעים ביותר נוגעים בראש, בלב ובבטן של מי שמולנו.

בחיים האמיתיים אין שופט נייטרלי אובייקטיבי, לכן אנחנו צריכים לייצר נכונות להשתכנע. היות ואין "נוסחת קסמים" שתשכנע כל אדם בכל מצב, כל אחד צריך ארגז כלים לשכנוע. אני מלמדת את הטכניקות ואת החוכמה מתי, איך, וכמה להשתמש בהן.

אפשר להשיג את מה שאנחנו רוצים ע"י שכנוע אמיתי ושימוש נכון ברטוריקה - בלי תכסיסים זולים, מניפולציות או דמגוגיה. באותה מידה, ניתן להתגונן ולנצח מניפולציות שמופעלות נגדנו.

לכל אחד ואחת יש יכולות וורבליות ורעיונות לטיעונים מצוינים - רק צריך לדעת לרתום את האינטואיציות הראשוניות, לפתח אותן ולארגן אותן בצורה שמשכנעת. עם כלים מסודרים והכוונה מקצועית, אפשר לראות שיפורים גדולים בזמן קצר!

דווקא שימוש מותאם בכישורים של דיבייט מסייע במניעת ויכוחים מיותרים ועוזר ליצור תרבות דיון בריאה.

תרגול חכם עם פידבק מקצועי הוא המפתח להטמעת העקרונות הנלמדים ויצירת שיפור שיחזיק לכל החיים. ביטחון על הבמה ויכולת אילתור הם תוצאה של עבודת הכנה מדוקדקת וניסיון מעשי.

סגנון ותוכן הם לא עקרונות נפרדים, אלא קשורים זה לזה בקשר הדוק. מבנה נאום מאורגן ונכון יכול לשפר פלאים את הביטחון העצמי של הדובר על הבמה. במקביל, דגש סגנוני על המילה הנכונה יכול לשנות לחלוטין את ההבנה של אותו המשפט. הסוד האמיתי של העבודה תלוי בהסתכלות הוליסטית על הכל.

מעוניינים להשקיע בכלי הכרחי לעבודה, ומועיל לחיים בכלל?