אימון דיבייט

דיבייט למחוננים

הלוואי ובנעוריי הייתה לי מסגרת דיבייט רצינית!

בתור בוגרת כיתת מחוננים אני מבינה את החשיבות של פעילויות העשרה שנותנות מענה לשעמום ומהוות אתגר אינטלקטואלי אמיתי. בייחוד כזה שנוגע לכישורים נחוצים לחיים ולאקדמיה, שלא בהכרח נלמדים במסגרות פורמליות: תקשורת ושכנוע, עמידה מול קהל, שימוש בידע כללי והיכרות עם העולם, חשיבה לוגית ועוד. 

 

הרבה מעבר למשחק ותחרות מלהיבה, דיבייט שינה את חיי לטובה. לכן אני רואה ערך בלהעביר כלים אלה הלאה לצעירים מוכשרים שייתרמו ממנו. אני מלמדת דיבייט כמו שהייתי רוצה שיילמדו אותי.

קצב הלמידה מהיר יחסית, משתתפים ומתרגלים מההתחלה, מנהלים דיונים על נושאים רציניים - סוגיות יסודות אקטואליות בחברה הישראלית ובעולם המערבי. כל זה מתוך גישה של הצבת רף גבוה והתייחסות לנוער כאנשים סקרנים, בוגרים, ובעלי מסוגלות גבוהה.

פעילות משותפת, שוברת שיגרה, מהנה ומגבשת, שמשפרת את עבודת הצוות ומפתחת את יכולות התקשורת והשכנוע בארגון כולו.

מה זה דיבייט?

דיבייט הוא ספורט אינטלקטואלי בו מתחרים על היכולת לשכנע בכל נושא ועמדה נתונים. הדיבייט הוא מיסודו מסורת אקדמית ותיקה ששורשיה נעוצים בקיימברידג', אנגליה, במאה ה-18. דנים במסגרתו בנושאים מגוונים, ביניהם: כלכלה, פילוסופיה, פוליטיקה, משפט, אמנות, מגדר, ספורט, יחסים בינלאומיים ועוד. 

ברחבי העולם, ניסיון בדיבייט מהווה קרש קפיצה לקריירות בשירות הציבורי, באקדמיה, במערכת המשפט ובמגזר הפרטי, ולא בכדי נמנים בין בוגרי הדיבייט מנהיגים ואישי ציבור בולטים (בנימין נתניהו, ברק אובמה, אבא אבן, הנרי קיסינג'ר, מרגרט ת'אצ'ר), שופטי בימ"ש עליון בארה"ב (אליטו, סקאליה, סוטומאיור), ורבים וטובים אחרים.

מטרות הקורס

"הנושאים שמוניקה הביאה לשולחן הדיבייט היו אקטואליים ומעוררי מחשבה. הקורס מפתח אצל התלמידים הקשבה ביקורתית ומאפשרת להם להכיל, מצד אחד, את דעתו של האחר – ולגבש, מצד שני, מענה מובנה והגיוני. "

(זהר להט, מחנכת כיתת מחוננים)

מבנה קורס

כל מפגש יכלול 2 חלקים

שיעור עיוני

ובו יילמדו כלים פרקטיים ליישום: מבנה נאום וסדר, בחירת טיעונים, הפרכת טיעונים, מענה אפקטיבי לשאלות, תבניות ועקרונות לניסוח עמדה בהירה ועקבית. לאחר-מכן, יתקיים בקבוצה תרגול קצר על בסיס התנדבותי. סה"כ שעתיים עבור חלק זה, כולל הפסקה.

דיבייט ממשי

בקבוצות של 6 עד 8 איש. בתום התרגול יינתן למשתתפים פידבק מיידי עם עצות לשיפור.

מספר מפגשים

קורס הבסיס המצומצם ביותר יכלול 8 מפגשים. ניתן לסכם מראש גם על 10 מפגשים או 12 מפגשים (ראה למטה, נושאי שיעור).

שיעור

דיבייט

פידבק

נושאי השיעורים

לוגיסטיקה

מלמדים כיתות מחוננים? מנהלים מרכזי מחוננים? הורים למחוננים?

מוזמנים לפנות אליי לפרטים נוספים ולתכנון סדנאות דיבייט מותאמות לצרכים שלכם. ניתן גם לברר על שיעורי דיבייט פרטיים ליחידים או לקבוצות קטנות.