היי (: אני מוניקה

הנה כמה מילים שיספרו לכם קצת עלי

מרצה לדיבייט (ויכוח תחרותי) ורטוריקה, מאמנת של אלופי עולם, מקום 4 באירופה ו-6 בעולם בעצמי, ומומחית לתקשורת אפקטיבית ושכנוע. שופטת ראשית של אליפות אירופה 2020. בעלת שני תארים בהצטיינות יתרה: סוציולוגיה-אנתרופולוגיה ולימודים כלליים מבן-גוריון, וההיסטוריה והפילוסופיה של המדעים והרעיונות מאוניברסיטת ת״א. מתגוררת בת"א. ווכחנית מקצועית כבר מעל עשור 😉

מדוע אני מאמנת הדיבייט
הטובה בעולם?

אני חושבת בכנות שאני מאמנת הדיבייט הטובה בעולם. חוץ מההוכחות האמפיריות לזה, ההישגים שלי שיעידו על כך והניסיון העשיר, יש לי את הכישורים הנדרשים לכך.

אני חדה

יש לי יכולת להקשיב ולאתר במהירות פגמים, כשלים לוגיים, קפיצות וכו׳. אני יודעת לשאול את השאלות הנכונות, להבין מה מי שמולי רוצה, ואיך להגיב לו. אני מסוגלת למצוא במהירות רבה עשרות רעיונות לטיעונים, ודרכים שונות להפוך טיעונים למנצחים.

אני תחרותית

חשוב לי לנצח וחשוב לי שהתלמידים שלי יינצחו (בין אם זה במשחק הדיבייט, או בשכנוע ובתקשורת בחיים באופן כללי). יחד עם זאת, אני רוצה לנצח כמו-שצריך. ללא רמאויות, דמגוגיה או עיגולי פינות. למעשה, אני סולדת מאוד מגישות שמלמדות אנשים לעשות מניפולציות על אחרים.

יש לי ידע כללי נרחב

ואני רחבת אופקים. תכונות אלה חשובות במיוחד לעבודה שלי כיוון שהן מאפשרות לי לעזור לכל אדם להתבטא בכל תחום. אדע מספיק כדי להתחבר ולהבין את הפרזנטציה או צורכי התקשורת של מי שמולי, להציע הצעות מועילות, או לשאול את השאלות הנכונות. במקביל, אני יודעת לשים את עצמי בנעליים של קהל השומעים ולשים את האצבע על הנקודות שבהם יכולים להיות פערי ידע או הבנה שצריך לגשר עליהם.

אני מאוד רצינית במה שאני עושה

כל מה שאני עושה צריך להיות ברמה הכי גבוהה שיש, אני אלרגית ל״חפיף״. הסטנדרטים שלי גבוהים. ככה אני מלמדת וזה מה שאני מצפה לו מהסטודנטים שלי. לטוב או לרע, אני לא אוריד רמה כדי למצוא חן. אני מרגישה בעלות על התוצאה ולכן חשוב לי שהיא תסב לי גאווה.

הכל מעניין אותי

לא משנה אם הלקוח שלי צריך להציג שיטת בנייה, סטארטאפ, ידע אקדמי או דו״ח סיכום שנה, אני מוצאת בזה יופי, ונהנית מהאתגר של לגרום לזה להלהיב אחרים. אני בעצמי מרגישה שאני לומדת ומחכימה מכל לקוח, ותמיד שמחה להכיר עוד אנשים.

יש לי אנגלית ברמת שפת אם

אני טובה בללמד

פיתחתי שיטות וסימולציות (ועוד ממשיכה לפתח בהתאם לצורך), כדי להבטיח שהלקוחות שלי יצליחו.

לבסוף, אני נורא אוהבת את מה שאני עושה

"דיבייט שינה לי את החיים "

מגיל קטן, הדבר שהכי אהבתי לעשות היה לדבר. הייתי ילדה קטנה ולא חזקה פיסית, והבנתי שהדרך המרכזית שלי להשיג מה שאני רוצה זה להשתמש בשפה שלי כדי לייצג את עצמי ולענות כשצריך. בהמשך, המשיכו להעסיק אותי שאלות כמו: כיצד ניתן למנוע קצרי תקשורת? איך להכריע ויכוחים מורכבים? איך לוודא שהמסר לא נבלע בתוך הררי האינפורמציה? איך באמת להניע אנשים?

באוניברסיטה מצאתי מקום שהיווה מעין בית עבורי בדיבייט. זו המסגרת שתיגמלה אותי בגביעים, הכרה ואהדה, על היכולות הוורבליות שלי, על השפה היפה, ועל הרעיונות המקוריים. עם הזמן הבנתי שאני מאוד טובה גם בללמד אחרים את המיומנויות שהפכו אותי לשם דבר בקהילת הדיבייט העולמית, וכן, שיש לי ידע נוסף וטכניקות משלי לתרום. כשכבר יצאתי מהאקדמיה, בעודי ממשיכה לאמן דיבייט, הבנתי שיש גם ביקוש אמיתי בשוק לכישורים שלי. הצורך לתקשר בבהירות, באפקטיביות ובאופן משכנע ומעורר רגש, הוא אוניברסלי. התחלתי לתרגם הרבה ממיומנויות הדיבייט לחיים האמיתיים, ולהתאים אותם לשלל סיטואציות או פרויקטי פרזנטציה ספציפית, וגיליתי שבזה אני רוצה לעסוק מדי יום.

החזון שלי

החזון שלי הוא לשפר את תרבות הדיון בישראל, ולהביא תקשורת בהירה, חדה, ומשכנעת באמת לקדמת הבמה. לאפשר לאנשים להעביר את המסר שלהם בצורה אפקטיבית שהיא גם אסתטית, נכונה וראויה.

כל זאת מתוך ההבנה שלמילים יש כוח לשנות עולמות. 

נוכחתי לראות שוב ושוב שהיכולת להתבטא כמו שצריך מאפשרת לאנשים לפרוח - מבחינה אישית כיחידים, כחלק מארגונים או מוסדות, וגם כחברה וציבור. הקמתי את Speaking Matters כדי לעזור לאחרים להגשים את המטרות שלהם באמצעות מילים.

למה Speaking Matters? על שום כפל המשמעות שבשם. מצד אחד, כיוון שאני נותנת מענה לכל העניינים שקשורים לדיבור וביטוי בעל-פה, ומצד שני, כיוון שדיבור הוא בעל משמעות, וראוי להשקיע בו ולשפר אותו.

למען הסר ספק, Speaking Matters זה (רק) אני. למעשה, אחד מהיתרונות הגדולים של לעבוד איתי הוא שמקבלים את השירות תמיד ממני - מה שמבטיח שהוא יהיה הטוב ביותר. זה שירות בוטיקי, אישי, ויוקרתי.

Speaking Matters

למה אני אוהבת את מה שאני עושה?

לשמחתי, יש לי את הפריבילגיה של לראות תוצאות חיוביות תוך זמן קצר: סטודנטים שהתביישו לדבר הופכים לכאלה שמחזיקים במה, אנשים שמספרים לי על סיפורי ניצחונות שלהם באמצעות השפה והכלים שנתתי להם, לקוחות שעשו פיצ׳ים שגייסו הרבה.

אני באמת מאמינה שמה שאני מלמדת עוזר לאנשים להיות גירסה טובה יותר של עצמם, למצוא את הקול שלהם, לשכנע כמו שצריך. וגם, נדוש ככל שזה יהיה אני חושבת שעם כל לקוח אני גם תורמת קצת לתרבות דיון טובה יותר בארץ.

"כל שנותר לנו הוא למלא אחר ההמלצות שלה "

(ד"ר תרזה בירון, בלשנית, סמדר סקלי, מהנדסת אלגוריתמים, מכון וייצמן למדע)

דילוג לתוכן